X
تبلیغات
زولا
این وبلاگ تقریبا تخصصی است و در گوشه کنار آن جک و پیام زیبا گذاشته می شود
چهارشنبه 10 بهمن‌ماه سال 1386
USB 2.0 چیست ؟
 USB 2.0 ( برگرفته شده از  Universal Serial Bus ) ، یک رابط سریال خارجی است که از آن در کامپیوترها و سایر دستگاه های دیجتیال برای انتقال داده از طریق یک کابل USB استفاده می گردد . عدد 2 که به دنبال واژه USB قرار گرفته شده است ، نشاندهنده استاندارد و یا شماره نسخه اینترفیس آن است . شرکت های  اینتل ، مایکروسافت ، فیلیپس ، NEC ، lucent و Hewlett-Packard  با همکاری یکدیگر استاندارد فوق را با هدف افزایش نرخ انتقال اطلاعات پیاده سازی کردند .  مشخصات  USB 2.0 در سال 2000 ارائه و در سال 2001 توسط USB-IF استاندارد گردید .

از آغاز ابداع USB تاکنون استانداردهای متعددی از آن ارائه شده است :

  • USB 0.7   : ارائه شده در  نوامبر سال  1994
  • USB 0.8   : ارائه شده در دسامبر سال  1994
  • USB 0.9   : ارائه شده در آوریل سال 1995
  • USB 0.99 : ارائه شده در اگوست سال 1995
  • USB 1.0   : ارائه شده در ژانویه سال 1996 . معرفی سرعت 5 / 1 مگابیت در ثانیه ( Low speed ) و 12 مگابیت در ثانیه (Full-Speed )
  • USB 1.1   : ارائه شده در سپتامبر  سال 1998 . حل برخی مسائل نسخه قبل نظیر مسائل در ارتباط با هاب
  • USB 2.0   : ارائه شده در آوریل  سال 2000 . معرفی سرعت 480 مگابیت در ثانیه ( Hi Speed )

USB یک رابط plug - and - play است . این بدان معنی است که برای اتصال و یا قطع اتصال یک دستگاه سازگار با USB 2.0 لازم نیست که کامپیوتر را خاموش نمائیم . مثلا" می توان یک دستگاه iPod و یا MP3 player را از طریق یک کابل USB به پورت USB 2.0 کامپیوتر متصل نمود . در ادامه و پس از تشخیص توسط کامپیوتر ، با آن به عنوان یک رسانه ذخیره سازی رفتار خواهد شد و محتویات آن ( فایل ها و فولدرها ) نمایش داده می شود.
با استفاده از اینترفیس USB 2.0 می توان به دستگاه هائی نظیر MP3 player فایل هائی را منتقل  کرد ( از کامپیوتر به دستگاه و یا از دستگاه به کامپیوتر ) . پس از این کار می توان به سادگی کابل USB را از اینترفیس جدا نمود . با توجه به این که ضرورتی به خاموش کردن کامپیوتر جهت اتصال دستگاه مورد نظر به آن وجود ندارد ، به عناصر USB اصطلاحا" hot swappable نیز گفته می شود .
غیر از دستگاه های MP3 Player ، تعداد بسیار زیادی از دستگاه های خارجی نیز از پورت USB 2.0 استفاده می نمایند . دوربین های دیجیتال ، تلفن های موبایل نمونه هائی در این زمینه می باشند . برخی عناصر سخت افزاری نیز ذاتا" از پورت های USB حمایت می نمایند . موس ، صفحه کلید ، چاپگر و  اسکنر نمونه هائی در این زمینه می باشند .
زمانی که استاندارد USB از نسخه جاری به یک نسخه جدید ارتقاء می یابد ( همانند ارتقاء از نسخه 1 . 1 به 0 . 2 ) ، سخت افزارهای تولید شده جهت کار با نسخه جدید عموما" با نسخه های قبلی سازگار می باشند . به عنوان نمونه ، در صورتی که کامپیوتری دارای یک پورت USB 1.1 باشد ، دستگاهی که با ایده حمایت از USB 2.0 تولید شده است و عنوان " سازگار با USB 1.1 " بر روی آن درج شده است ، می تواند با پورت های قدیمی هم کار کند . بدیهی است در چنین مواردی ، دستگاه مورد نظر صرفا" قادر به ارسال داده بر اساس استاندارد USB 1.1 خواهد بود .
کامپیوترهای امروزی عموما" دارای پورت USB 2.0 می باشند . استاندارد USB 2.0 از سه سرعت زیر جهت انتقال داده حمایت می نماید  .

  • سرعت پائین   :  5 / 1 مگابیت در ثانیه ( عموما" جهت صفحه کلید و موس استفاده می گردد )

  • سرعت کامل  :  12 مگابیت در ثانیه ( نرخ انتقال اطلاعات برای USB 1.1 )

  • سرعت بالا     : 480 مگابیت در ثانیه ( نرخ انتقال اطلاعات بر اساس استاندارد USB 2.0 ) .

با توجه به این که USB 2.0 از سه نرخ انتقال داده فوق حمایت می نماید ، دستگاهی که بر روی آن عنوان " سازگار با USB 2.0 " درج شده باشد این موضوع را به اثبات نمی رساند که دستگاه فوق می تواند داده را با سرعت 480 مگابیت در ثانیه ارسال نماید و  این احتمال وجود خواهد داشت که داده با سرعت پائین تری ارسال گردد ( سوئیچ به یک سطح پائین تر ) . به عنوان نمونه ، ممکن است داده  با سرعت 12 مگابیت در ثانیه و یا حتی 5 / 1 مگابیت در ثانیه ارسال گردد .
در زمان خرید دستگاه های سرعت بالا USB 2.0 ،  لازم است که به این موضوع دقت شود .